32

Saç Dökülmesinin Nedenleri?

Saç dökülmesine çözüm aramadan önce önemli bir durum olup olmadığını araştırman gerekir. 

Saç dökülmesi yeni bir şey olmasa da, son bir kaç yıldır güzellik sektöründe önemli bir konu haline geldi. Önceleri, erkeklerde görülen bir saç sorunu olarak bilinse de, şimdilerde kadınların da en büyük problemleri arasında.

Saç dökülmen için çözüm arama yollarını araştırmadan önce, dökülmelerin normal mi, yoksa endişe edecek bir durum değil mi, bunu öğrenmen gerekir. Çünkü belli miktardaki saç dökülmesi normal, hatta sağlıklı bir durumdur.

Şimdi, göz önünde bulundurman gereken faktörlere bir göz atalım.

•Ortalama saç dökülmesi miktarı 

Aslında herkesin günlük saç teli dökülme miktarı farklıdır, ama genel olarak günde ortalama 50 saç telini kaybederiz. Kumral ve esmerlere göre, sarışınlar daha fazla miktarda kaybedebilirler çünkü açık renk saçların saçları daha gürdür.

•Hava durumunun etkisi 

Mevsim değişimleri, saç dökülmesinin en çok arttığı durumlardan biridir. Özellikle Temmuz-Ağustos ve Kasım-Aralık gibi aylarda mevsimsel saç dökülmesini daha çok hissederiz. Sadece bu aylarda eğer saç dökülmesi yaşıyorsan, geçici olduğunu söyleyebiliriz. Yaklaşık 3 ay içerisinde saçların yeniden uzamaya başlayacaktır.

•Hasarın farkında olmak 

Günlük saç dökülmesinin miktarı, büyük ölçüde saçın miktarına bağlıdır. Eğer saçların oldukça yıpranmışsa, kırılmalar ortaya çıkar. Bu nedenle dökülen saç telini incele ve saç kökünün bu tel üzerinde olup olmadığını iyice kontrol et. Saç teli üzerinde dalgalanmalar ve çatallaşmalar varsa, bu saç teli yıpranmaktan dökülmüş demektir. Böyle bir durumda, saçlarını ısıyla şekillendirmemeye, çok sıkı toplamamaya ve her banyodan sonra bakım yağı uygulamaya özen göster.

•Uzun saçlar 

Saçların uzunsa, daha fazla saç kaybına maruz kalabilirsin. Saçların normal saçlara göre daha uzun ve gür olduğundan, daha çok dökülebilir.

Eğer saçlarında, yukarıdaki nedenlerin hiç birini görmüyorsan ama gene de saç dökülmesi sorunu yaşıyorsan, bir an önce, saç dökülmesine odaklanan bir bakım uygulamaya başlamanı sana öneririz.

 

44 okunma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir